Slapukai EPIB tinklalapyje

Norėdami pagerinti Jūsų apsilankymo mūsų tinklalapyje patirtį, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą šiame tinklalapyje ir nekeisdami savo naršyklės slapukų nustatymų, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Slapukų naudojimo nustatymus pakeisti galite bet kada vėliau.

Sutinku
 
 
 
2012 m. Gruodžio 11 d., Antradienis

Žmogaus teisės šiandien: pasaulis, Europa, Lietuva

Konferenciją tokiu pavadinimu gruodžio 7 d. surengė Vilniaus universiteto Studentų atstovybė, Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir Europos Parlamento Informacijos biuras Lietuvoje. paminėtos Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 64-osios metinės bei Europos Parlamento teikiamos Sacharovo premijos 24-osios metinės.

Kokia šiandien žmogaus teisių padėtis pasaulyje? Ar krizę išgyvenanti Europos Sąjunga pajėgi išlaikyti žmogaus teises tarptautinės politikos darbotvarkėje? Ar ekonominis nuosmukis nekelia grėsmės žmogaus teisėms? Kokia žmogaus teisių padėtis Lietuvoje dabar ir ateityje? Šias temas gvildeno konferencijos dalyviai.

Europos Parlamento narys prof. Leonidas Donskis savo įžanginiame pranešime aptarė žmogaus teisių doktrinos atsiradimą bei vystymąsi. Jis taip pat pažymėjo, jog ji nėra "Vakarų pramanas" - XX a. žmogaus teisių sąjūdžiai būtų buvę neįmanomi be Rytų europiečių drąsos. Profesorius pažymėjo, jog dėl žmogaus teisių turinio iki galo nesutariama ir šiandien - vyksta nuolatinės diskusijos, o kartais šia sąvoka bandoma pasinaudoti siaurais politiniais tikslais. "Nėra ir niekada nebus tobulų valstybių, todėl žmogaus teisių negalima patikėti valstybei", - pridūrė L. Donskis, pabrėžęs nevyriausybinio sektoriaus svarbą. Papasakojęs apie stiprėjantį Europos Parlamento vaidmenį žmogaus teisių srityje, jis apgailestavo, kad Lietuva dar neturi kryptingos žmogaus teisių politikos.

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Egidijaus Aleksandravičiaus nuomone, pagal žmonių požiūrį į žmogaus teises Lietuva artimesnė Rytams, o ne Vakarams. Nors įstatymai neblogi, tikrovė - visai kitokia, pridūrė jis. "Regresuojame, nes nepatikėjome pilietinės demokratijos idėja", - pažymėjo VU profesorius ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas Dainius Pūras. Jis ragino neužmerkti akių žmogaus teisių pažeidimams, nes "gali ateiti diena, kai ir tavo teisės bus pažeistos".

Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė pristatė naujausią Lietuvos visuomenės apklausą žmogaus teisių tema. 18 proc. Lietuvos žmonių pareiškė, jog jų teisės buvo pažeistos, tačiau vos penktadalis iš jų bandė jas apginti - dauguma nesitiki veiksmingos pagalbos. Dar daugiau - Lietuvoje dažniausiai žmogaus teises pažeidžiančiomis institucijomis laikomi antstoliai, teismai, prokuratūra bei policija, nors demokratinėje šalyje šios struktūros kaip tik turėtų ginti žmogų.

Po to vyko diskusija apie naujai išrinkto Seimo požiūrį į žmogaus teises kartu su politikais R. Šalaševičiūte ir T. Baranovu, VU Studentų atstovybės prezidentu A. Varanausku ir Tolerantiško jaunimo asociacijos valdybos atstovu M. Kluoniu. "Žmogaus teisės prasideda nuo dialogo", - pažymėjo diskusiją vedęs žurnalistas Aurimas Perednis. Jai pasibaigus, pranešimus parengę pilietinės visuomenės atstovai išsakė savo nuomones apie toleranciją, nacionalinės žmogaus teisių institucijos būtinybę, jaunimui aktualias teises, romų padėtį Lietuvoje ir ES bei tarptautinių įmonių elgesio kodeksus.

 .